25 października | piątek | 19:00 | Teatr Praska 52 | BILETY WYPRZEDANE | PROGRAM GFK 2019
Teatr Praska 52 (SCENA KLASYCZNA)
Kosztowny Romans. Komedia dla raczej dorosłych
Jan Brzechwa, Marian Hemar
Krótki opis spektaklu – piórem jego Twórców:
„Pąsowa suknia”, „Kosztowny romans” i „Niedokończona symfonia”
jednoaktówki dorosłego Jana Brzechwy i Mariana Hemara.
„Powróćmy jak za dawnych lat, w zaczarowany bajek świat….”
Lata trzydzieste XX wieku – szampan, muzyka, czarujące kobiety
w oszałamiających toaletach i eleganccy dżentelmeni….
Szalone noce w Adrii i Małej Ziemiańskiej…Powroty nad ranem…
Gorące uczucia, a jak kłótnie to na zabój. Komediowy wieczór
dla dorosłych z niespodziankami godnymi przedwojennych czasów !!!
Reżyseria. Jan Korwin – Kochanowski
Występuje:
Krakowska Scena Klasyczna:
Aneta Gierat
Sylwia Chludzińska
Justyna Filipowicz
Marek Wolny / Maciej Luśnia
Jan Korwin – Kochanowski
Daniel Piskorz
Czas: 1 h 10 min.
Teatr Praska 52
Usytuowany w Krakowie, na terenie Dzielnicy Dębniki, w pobliżu mostu Zwierzynieckiego, przy ul. Praska 52. Obiekt powstał w 1938 r. i w tamtym okresie nosił nazwę Domu Społecznego, oferując mieszkańcom Krakowa różnorodną ofertę kulturalną. W latach 1945-2006 funkcjonowało tam Kino Tęcza, a od 2006 r. zainaugurowała działalność Scena Tęcza.
Od listopada 2014 r. instytucja działa jako Teatr Praska 52. Wystawiane są tu różnorodne spektakle, mieszczące się jednak wyraźnie w nurcie komediowym. Można tu zobaczyć – m.in.- molierowską klasykę, tragikomedię, komedię dla raczej dorosłych i familijną oraz czarny humor. W TP52 istnieje kilka scen: Klasyczna, Familijna oraz Gościnna. Przy Teatrze Praska 52 funkcjonuje również Krajowa Scena Komedii dell’Arte, jedyna taka scena w Polsce. TP52 jest także współorganizatorem dwóch dużych wydarzeń, odbywających się corocznie pod Wawelem: Grechuta Festival oraz Dni Komedii dell’Arte. Teatr Praska 52 działa w strukturach Centrum Kultury Podgórza.
SCENA KLASYCZNA TEATRU PRASKA 52: powstała z inicjatywy Teatru Praska 52 i Krakowskiej Sceny Klasycznej w roku 2018. Klasycyzm renesansowy objawiał się dążeniem do odzwierciedlenia rzeczywistości w sposób jak najbardziej wierny (zasada mimesis), w sztuce poszukiwano piękna. Nie było tu miejsca na brzydotę, deformację, naturalizm. Ponadto do cech klasycznych zalicza się prostotę i oszczędność wyrazu, zachowanie harmonii i umiaru. Dla tworzących Scenę Klasyczną, cechy klasycyzmu antycznego i renesansowego są bliskie i drogie. Classicus z łaciny oznacza „doskonały”, „będący wzorem”. Stąd, dążymy w pracy do doskonałości wykonawczej dbając o warsztat. Szanujemy tekst dramatyczny, możliwie wnikliwie odczytujemy zamiary autorów i nie „udziwniamy” . Nie uwspółcześniamy na siłę, przeciwnie osadzamy akcje w określonym czasie, epoce i miejscu. Podkreślamy to tworząc spójne estetycznie spektakle: światło, dźwięk, kostiumy i gra aktorska – wszystkie elementy składają się na przemyślane całości. Wierzymy w wyobraźnię i wrażliwość naszych widzów, dlatego nie staramy się wszystkiego POKAZAĆ. Sztuka, także teatralna bez niedopowiedzeń i tajemnic jest zwyczajnie kiepska. Chcemy pobudzać do zdrowego śmiechu, ale i nakłaniać do refleksji. Klasycznie, nie znaczy nudno!
Więcej informacji na www.teatrpraska52.pl